مقاله بررسي کنوانسيون حمايت از ميراث هاي فرهنگي و طبيعي(1972) و انتخاب چند نمونه از آثار طبيعي ملي ايران و تطبيق با معيارهاي کنوانسيون مذکور جهت ثبت در فهرست ميراث هاي جهاني

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله بررسي کنوانسيون حمايت از ميراث هاي فرهنگي و طبيعي(1972) و انتخاب چند نمونه از آثار طبيعي ملي ايران و تطبيق با معيارهاي کنوانسيون مذکور جهت ثبت در فهرست ميراث هاي جهاني :


سال انتشار : 1393

تعداد صفحات :33

تنوع زیستی در ایران به گونه‌ای است که اکوسیستم های ویژه و منحصر به فردی را ایجاد نموده که به عنوان میراث ملی نیازمند حفاظت و نگهداری می‌باشند,چنانچه جامعه جهانی در قالب کنوانسیون حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی جهان (1972) اقدام به حمایت این گونه آثار به عنوان میراث مشترک بشریت, براساس معیارهای ارزشی گزینشی با چهار چوب هایی برمبنای اصالت, تمامیت و طرح مدیریت جهت حفاظت موثر, در حال و آینده نموده است. در بررسی های صورت گرفته از آن جا که ایران از 1975 تا کنون هفده میراث فرهنگی جهانی ( از جمله پرسپولیس, چغازنبیل, تخت سلیمان, ارگ تاریخی بم,گنبد سلطانیه و شهر سوخته... ) ثبت نموده. در حالی که در مورد میراث های طبیعی تاکنون اثری ثبت نشده و تنها پیشنهاداتی به یونسکو ارایه شده است. در همین راستا بر اساس مطالعات کتابخانه ای, مصاحبه با کارشناسان و بررسی اسناد بالادستی و قوانین موجود, محدوده هایی از مناطق چهارگانه که عمدتاً ذخیره گاه زیست کره معرفی شده اند, واجد شرایط مناسب ‌تری به سبب تطبیق با معیارهای ارزشی گزینشی می‌باشند. از همین رو از میان 274منطقه موجود, هفت منطقه: پارکهای ملی گلستان, کویر , مناطق حفاظت شده ارسباران, گنو, ارژن و پریشان, پارک ملی, منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش توران و پناهگاه حیات وحش میانکاله انتخاب و پس از مقایسه تطبیقی با معیارهای کنوانسیون یونسکو در نهایت پارک های ملی گلستان و کویر به عنوان آثار طبیعی پیشنهادی جهت ثبت در فهرست میراث های جهانی کنوانسیون معرفی ‌گردید.

لینک کمکی