مقاله برآورد ارزش تفريحي و تعيين عوامل مؤثر بر تمايل به پرداخت بازديدکنندگان کليساي سنت استپانوس به روش هکمن دو مرحله‌اي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله برآورد ارزش تفريحي و تعيين عوامل مؤثر بر تمايل به پرداخت بازديدکنندگان کليساي سنت استپانوس به روش هکمن دو مرحله‌اي :


سال انتشار : 1394

تعداد صفحات :21

زمینه و هدف:کلیسای سنت استپانوس یکی از کلیساهای معروف شمال غرب کشور واقع در حاشیه رود ارس می­باشد. این کلیسا از جمله مناطق گردشگری و توریستی می­باشد که به عنوان یکی از مهمترین منابع توریستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی, دارای پتانسیل­ها و توانائی­های زیادی بوده و لزوم توجه به این منبع از الزامات حفظ و نگهداری این منبع, چه در بعد زیست محیطی و چه در بعد توریستی می­باشد. لذا مطالعه ارزش تفریحی آن می­تواند در پیش بینی نیازها و رفع کمبودها و توسعه گردشگری در منطقه مؤثر باشد. اهداف این پژوهش تفکیک عوامل مؤثر بر تمایل به پرداخت بازدیدکنندگان و عوامل مؤثر بر میزان تمایل به پرداخت بازدیدکنندگان از کلیسای سنت استپانوس و هم چنین برآورد ارزش تفریحی کلیسای سنت استپانوس با استفاده از روش هکمن دو مرحله­ای می­باشد. روش بررسی­: داده­های مورد نیاز از طریق تکمیل پرسش­­­­نامه و مصاحبه حضوری با 317 بازدیدکننده از کلیسای سنت استپانوس در سال 1387جمع­آوری گردید. یافته ها: نتایج نشان داد که متغیرهای درآمد, میزان تحصیلات, اندازه خانوار و متغیر موهومی جنسیت بر تمایل به پرداخت بازدید کنندگان و متغیرهای درآمد, اندازه خانوار, میزان تحصیلات, سن و میزان رضایت بازدید­کنندگان از وضعیت امکانات رفاهی کلیسا بر میزان تمایل به پرداخت بازدید کنندگان مؤثر می­باشند. میانگین تمایل به پرداخت هر بازدیدکننده 4800 ریال به ازای هر بازدید و ارزش تفریحی سالانه کلیسای سنت استپانوس حدود 1344 میلیون ریال برآورد گردید.

لینک کمکی