مقاله ارائه برنامه پيشنهادي با رويکرد مديريت پايدار دريايي درچارچوب برنامه ششم توسعه، با نگاهي بر سياستهاي کلان جهاني در توسعه پايدار دريايي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله ارائه برنامه پيشنهادي با رويکرد مديريت پايدار دريايي درچارچوب برنامه ششم توسعه, با نگاهي بر سياستهاي کلان جهاني در توسعه پايدار دريايي :


سال انتشار : 1395

تعداد صفحات :21

در حدود 70 درصد سطح کره زمین از آب پوشیده شده است. اکوسیستم سالم در دریا‌ها و سواحل, منافع ارزشمندی از جمله امنیت غذایی, حفظ منابع به‌منظور رشد اقتصادی, توریسم ساحلی و همچنین حفظ خطوط ساحلی را در پی‌ خواهد داشت, به‌علاوه اکوسیستم دریایی به‌عنوان یک منبع حیاتی به‌منظور حفظ تنوع زیستی در جهان شناخته می‌شود.ایران با احتساب سواحل جزایر از 5800 کیلومتر ساحل برخوردار است. دریا در ایران از بعد انرژی, کشتی رانی و تجارت, صید دریایی و توریستی دارای اهمیت راهبردی است. سلامت و حفظ منابع در زیست‌بوم دریایی در نتیجه شناخت چالش‌ها و برنامه‌ریزی و مدیریت با رویکرد توسعه پایدار در دریا به‌نحوی که زیست‌بوم دریایی علاوه بر منافع اقتصادی, منافع اجتماعی و محیط‌زیستی را به همراه آورد, حاصل می‌شود. در این مقاله پس از تبیین اهمیت برنامه‌ریزی دریایی در راستای توسعه پایدار, سیاست‌های کلی جهان و ایران در برنامه‌ریزی دریایی مورد بررسی قرار گرفته است. پس از تحلیل وضعیت موجود و بررسی راهبردهای جهانی؛ طرح پیشنهادی در مدیریت پایدار دریایی در قالب ساختاری برنامه ششم توسعه کشور ارائه شده است.

لینک کمکی