پاورپوینت الفصول العشرة في الغيبة (ترجمه)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت الفصول العشرة في الغيبة (ترجمه) :


الفصول العشره فی الغیبه (ترجمه)

این کتاب (ده انتقاد و پاسخ) ترجمه فارسی کتاب الفصول العشره فی الغیبه نوشته (محمد بن محمد بن نعمان) است که نزد شیعه مشهور به (مفید) و نزد اهل تسنن, معروف به (ابن معلم) می‌باشد. وی در روز یازدهم ذی قعده سال 336 هجری قمری, در قریه (عکبر) از نواحی بغداد به دنیا آمد. و در شب جمعه سوم رمضان سال 413 هجری قمری در شهر بغداد از دنیا رفت. این کتاب در موضوع غیبت امام عصر عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف نگاشته شده و در آن به ده پرسش اساسی در این زمینه پاسخ داده شده است.

فهرست مندرجات

1 - معرفی کتاب
1.1 - موضوع کتاب
1.2 - پرسش‌های دهگانه
1.3 - چکیده ده پرسش
1.4 - روش ترجمه کتاب
1.5 - نسخه شناسی
1.6 - منابع
2 - پانویس
3 - منبع


معرفی کتابموضوع کتاب


در موضوع غیبت حضرت مهدی علیه‌السّلام که شیعه به آن عقیده دارد, تا به حال, کتابهای متعددی نوشته شده اما این کتاب شاید در نوع خود از بهترین کتابهایی باشد که تاکنون به نگارش درآمده است.
مطلبی که همواره در مساله اعتقاد به وجود مهدی, مورد بحث و گفتگو قرار گرفته و عدم حل صحیح و کامل آن نسبت به وجود او, موجب شک و تردید گردیده, تنها جنبه علمی و فلسفی آن بوده, نه جنبه کیفی و خارجی آن.
و به عبارت واضحتر آنچه اعتقاد به غیبت مهدی علیه‌السّلام را در انظار افراد دارای فکر و اندیشه, مورد اشکال قرار می‌دهد, این فکر است که غیبت فردی با آن خصوصیت و کیفیتی که شیعه ادعا می‌کند, آیا از نظر علمی و فلسفی امکان پذیر است یا نه؟ و کتاب حاضر با اینکه نهایت اختصار را در آغاز و انجام این بحث به کار برده, به بهترین وجه این جنبه را بررسی نموده و کاملا اشکالات آن را حل کرده است, به گونه‌ای که برای شخص منصف و بی غرض جای هیچ اشکال و ایرادی را نسبت به امکان وجود چنین فردی, باقی نمی‌گذارد.
شیخ مفید در آغاز این رساله اشاره می‌کند: در دیگر نوشته‌های خود, به مسائلی چون وجوب امامت, عصمت امام, ویژگی‌های امام, دلائل امامت ائمه معصومین علیهم السلام, نقد مخالفان, فلسفه غیبت و... پرداخته‌ام. در این نوشته به ده پرسش درباره مهدی علیه‌السّلام پاسخ میدهم.
شیخ در مورد اهمیت و جایگاه این رساله می‌نویسد: در این رساله آنچه تمامی خردمندان بدان نیاز دارند آورده شده و به گونه‌ای ساده در دسترس همگان قرار گرفته است.

[1] ده انتقاد و پاسخ پیرامون غیبت امام مهدی( عج), ترجمه الفصول العشره‌, شیخ مفید, محمد باقر خالصی‌, ناشر: جامعه مدرسین, قم‌, 1378 ش‌, چاپ دوم‌, ص17.پرسش‌های دهگانه


1- (شیعه امامیه) ادعا می‌کند که خداوند به ( حسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی الرضا علیهم‌السّلام ) (یازدهمین پیشوای شیعیان) درحالی که زنده بود, پسری عنایت کرده در حالی که خاندانش از وجود او بی خبر بودند و هیچ فرقه و دسته‌ای در این ادعا با (امامیه) موافقت نکرده‌اند. آیا چنین چیزی بعید به نظر نمی‌رسد؟

[2] ده انتقاد و پاسخ پیرامون غیبت امام مهدی( عج), ترجمه الفصول العشره‌, شیخ مفید, محمد باقر خالصی‌, ناشر: جامعه مدرسین, قم‌, 1378 ش‌, چاپ دوم‌, ص24.


2- (جعفر بن علی بن محمد) که برادر (حسن بن علی بن محمد) و از نزدیکترین افراد به وی بوده, این امر را که (حسن بن علی) چه قبل از مرگ و چه پس از مرگ, دارای پسری بوده, شدیدا انکار کرده است, حتی اینکه پس از مرگ وی اموال (حسن بن علی) را تصاحب کرده و به خلیفه و سلطان وقت خبر داد که عده‌ای از پیروان برادرش چنین ادعایی می‌کنند و خلیفه نیز افرادی را فرستاد تا از آبستن بودن و یا وضع حمل زنان و کنیزان (حسن بن علی) تحقیق کنند ولی هیچ گونه آثار آبستنی و یا وضع حملی به دست نیاوردند و این مطلب خود ناصواب بودن این ادعا را که (حسن بن علی) دارای پسری بوده تایید می‌کند.

[3] ده انتقاد و پاسخ پیرامون غیبت امام مهدی( عج), ترجمه الفصول العشره‌, شیخ مفید, محمد باقر خالصی‌, ناشر: جامعه مدرسین, قم‌, 1378 ش‌, چاپ دوم‌, ص34.


3- تمام تاریخ نویسان شیعه نوشته‌اند که (حسن بن علی) مادرش را که نامش (حدیث) و کنیه‌اش (ام الحسن) بوده در تمام اموال و و فقهایش, وصی خود قرار داده و در آن وصیتنامه , نامی از پسری که به دنیا آمده و یا به دنیا خواهد آمد, به میان نیاورده و این مطلب شاهد دیگری بر بطلان ادعای امامیه است.

[4] ده انتقاد و پاسخ پیرامون غیبت امام مهدی( عج), ترجمه الفصول العشره‌, شیخ مفید, محمد باقر خالصی‌, ناشر: جامعه مدرسین, قم‌, 1378 ش‌, چاپ دوم‌, ص52.


4- آنچه بیش از هر چیز موجب شک و تردید می‌شود این است که چه چیز موجب شده که (پسر حسن بن علی) باید مخفی متولد شده و مخفی زندگی کند؟ و حال آنکه پدرانش در زمانی سخت تر و هراس انگیزتر از زمان او زندگی می‌کرده‌اند, هرگز مخفی نشده و ولادت هیچ کدام از آنان در پنهانی انجام نگردیده است.
5- اساسا ادعای (امامیه) بر خلاف عادت است, به علت اینکه, ظاهرا امکان ندارد که شخصی در این مدت طولانی زنده باشد ولی هیچ گونه خبری از مکان و نحوه زندگی وی به دست نیاید.
6- ادعای (امامیه) از جهت دیگری نیز بر خلاف عادت است و آن اینکه آنان می‌گویند (مهدی پسر حسن بن علی) چندین سال قبل از مرگ پدرش که در سال 260 اتفاق افتاده, به دنیا آمده و تا این زمان که سال (چهار صد و ده) است, در حال حیات به سر می‌برد و این امر نیز چیزی است که عادتا ممکن نیست و نمی‌تواند فردی این مقدار عمر کند.
7- بنا بر اینکه ادعای (امامیه) صحیح و مطابق واقع باشد, چه فایده و اثری بر وجود امامی که همواره در پنهانی به سر می‌برد, بار خواهد بود و اساسا بشر چه احتیاجی به وجود رهبری دارد که نه تبلیغی برای اسلام انجام دهد و نه بتواند حدی از حدود اسلام را جاری کرده و نه حکمی از

لینک کمکی